Parwin

FÖDD 1987-01-01
LÄNGD 170 cm
HÅRFÄRG Mörkbrun
ÖGONFÄRG Brun/gröna
RÖSTLÄGE Mezzosopran

UTBILDNING
Balettakademiens dansutbildning, Stockholm, 2008 – 2010
Balettakademiens musikalartistutbildning, Göteborg, 2005 – 2008
Risbergskaskolans treårig gymnasieutbildning, Örebro, 2002 – 2005
Kulturskolas musikallinje Örebro, 2004 – 2005

SPRÅK
Svenska
Engelska
Persiska/Farsi (Modersmål)
Norska brukligt

ÖVRIGA KUNSKAPER
Magdans – grundläggande
Flamenco/Sevillanas- grundläggande
Stagefighting – grundläggande
Stepp
Poledance

STIPENDIER
Hjalmar Berglunds Revystipendium – 2017
Risbergskaskolans stipendium för danslinjen – Örebro – 2005

BABA KARAM GENOM JAMILEH & KHORDADIAN 
 
5 Augusti på Stoltscenkonst i Galärparken 19.20 (utdrag ur föreställning)  Biljetter & info Baba karam i Galärparken 

7 Augusti på STOCKWIG Trädgården kl 18.30 (utdrag ur föreställning) Biljetter & info Baba Karam på STOCKWIG-Trädgården

Premiär 27-29 agusti Göteborgs dans&teaterfestival Biljetter & info Baba Karam GbgDans&teaterfestival 
 
AV och med KONSTGRUPPEN FUL Regi: Nasim Aghili
 
Repetitionsbild Baba Karam Stora Teatern Göteborg
 
 
Foto nedan : Nemo Stocklassa Hinders
 
 
 
BUSTER KEATON PÅ MÅNEN
 
Se mig spela den migrändrabbade dysfunktionella mamman Myra som då och då hänger i en hoopring och utför akrobatik samtidigt som hon sjungandes drömmer sig bort.
 
Premiär 20 Augusti 18.00 på UNGA KLARA 
Regi: Suzanne Osten 
 
 
 Rep & Pressfoto: Sara P Borgström

SKÅDESPELARE “Ögonblicket”   

Unga Klara – Regi: Gustav Deinoff 

2020 


SKÅDESPELARE ”Manhattanprojektet” 

Roll: Katja

Unga Klara/Scenkonst Sörmland- Regi: Gustav Deinoff  

2020  Se trailer Manhattanprojektet

SKÅDESPELARE “De jag egentligen är”
Unga Klara – Regi: Gustav Deinoff
2019

SKÅDESPELARE “Skamcermonin”
Unga Klara – Regi: Gustav Deinoff
2018-2019

SKÅDESPELARE “Den Livsfarliga skogsexpeditionen”
Örebro länsteater – Regi: Lotta Östlin Stenshäll
2018

MUSIKALARTIST “Tummelisa musikalen”
Roll – Paddmor – Örebro Länsteater – Regi: Isabelle Moreau
2017

SKÅDESPELARE “Befrielsefronten”(repris)

Scenkonstbieannalen –  Regi Sara Giese
2017

SKÅDESPELARE“Kärleken är fri!?”
Roll Nadja, Melissas mamma, Alma, Dina, Flickan med brevet mfl.
Örebro länsteater, Rädda Barnen, Almänna arvsfonden – Regi Michael Cocke – 2016-2017

SKÅDESPELARE  “Filippa”
Roll: Princessan Filippa
Regi Johanna Laszcano

SKÅDESPELARE “Shakespeare på Gräsgården”
Roll: Greve Douglas/Doll Tearsheet/Gadshill i Henrik IV 
Regi: Pontus Plaenge

SKÅDESPELARE/MUSIKALARTIST  “Boxaren”
Roll: Sofia – Örebro länsteater – Regi: Alexander Öberg – 2016


SKÅDESPELARE “Befrielsefronten”
Roll: Jessica/Khabat  – Örebro länsteater – Regi: Sara Giese – 2016

SKÅDESPELARE “En slavisk dans”
Örebro länsteater, Teater Västmanland – Regi Rikard Lekander
2015


SÅNGARE i Örebro länsteaters Valprojekt
Regi: Carl Johan Karlson
2014

SKÅDESPELARE “En förlorad Generation”
Roll: Tanja – Örebro länsteater – Regi: Marcus Lindéen
2014


KOREGRAFI “INNE”
Örebro läns landstings för Feripraktikdansare
2014


MUSIKALARTIST ”Lasse Maja musikalen”
Roll: Kajsa/Husmor/m.fl. – ÖrebroLänsteater – Regi: Alexander Öberg
2014

MUSIKALARTIST ”Grease” roll Rizzo”
Sagateatern Borås-  Regi: Anton Häggblom
2013

ARTIST ”HjalmarsBurlesque Revy”
Örebro – Regi: Peter Flack – Koreografi: P.M Andersson
2011-2013

ARTIST ”HjalmarsBurlesque Revy”
Örebro – Regi: Peter Flack – Koreografi: P.M Andersson
2011-2013

SHOWARTIST ”Musical highlights”
Roll: MS Colorline Fantasy
Regi/koreografi: Thomas Glans – 2ENTERTAIN
2010-2011


SHOWARTIST ”Musical highlights”
Roll: MS Colorline Fantasy
Regi/koreografi: Thomas Glans – 2ENTERTAIN
2010-2011
 

MUSIKALARTIST ”Jakten på Julia”
SVT1 tävling –
Regi: Morgan Alling
Sånginstudering: Zanna Hultén
Koreografi: Roine Söderlund och Fredrik Benke
2010

DANSARE: “Idolfinalen”
TV4(Globen) – Regi/koreografi Jan Åström, Roger LybecK
2008, 2009

ARTIST “Mary Kay Galan”
Scandinavium Göteborg
Regi: Björn Hedström
2008